Sorting
Source
Katalog centralny
(8)
Form of Work
Książki
(8)
Publikacje naukowe
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Poradniki i przewodniki
(1)
Proza
(1)
Status
available
(5)
unknown
(2)
unavailable
(1)
Branch
W37 (Smoleńska 94)
(3)
WP130 (św. Wincentego 85)
(5)
Author
Andrzejczak-Świątek Małgorzata
(1)
Chełstowska Ewa
(1)
Cichy Elżbieta
(1)
Cieślikowska Agnieszka
(1)
Gellert Aleksandra
(1)
Korczak Janusz (1878?-1942)
(1)
Lach Izabela (prawo)
(1)
Siejak Anna
(1)
Smolińska-Theiss Barbara (1949- )
(1)
Year
2010 - 2019
(6)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(4)
1901-2000
(1)
1918-1939
(1)
Country
Poland
(8)
Language
Polish
(8)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Prawa dziecka
(5)
Dzieci
(1)
Dziecko
(1)
Dziecko maltretowane
(1)
Internaty
(1)
Korczak, Janusz (1878?-1942)
(1)
Prawodawstwo
(1)
Przemoc w rodzinie
(1)
Reklama społeczna
(1)
Rok Janusza Korczaka (2012)
(1)
Wolność sumienia
(1)
Wolność wyznania
(1)
Wychowanie
(1)
Wychowanie w rodzinie
(1)
Wychowankowie domów dziecka
(1)
Zwalczanie
(1)
Związek Harcerstwa Polskiego
(1)
Subject: place
Polska
(3)
Genre/Form
Opracowanie
(3)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Poradnik
(1)
Domain
Edukacja i pedagogika
(2)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(2)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
8 results Filter
Book
In basket
(Biblioteka RPD)
Bibliografia, orzecznictwo na stronach 241-264.
Publikacja pt. "Ochrona praw dziecka w sytuacjach nadzwyczajnych" autorstwa Małgorzaty Andrzejczak-Świątek, to kolejna pozycja wydana w ramach Biblioteki Rzecznika Praw Dziecka, wyróżniona w konkursie Rzecznika na najlepszą pracę doktorską dotyczącą praw dziecka. Praca koncentruje się na bardzo ważnych społecznie i niezwykle trudnych zagadnieniach związanych z "zawieszeniem" prawa dziecka w sytuacjach nadzwyczajnych. Pozycja rozszerza katalog publikacji dotyczących ochrony praw dziecka o studium przypadku z perspektywy derogacji zobowiązań w dziedzinie praw człowieka. Co istotne, nie ogranicza się wyłącznie do sytuacji konfliktu zbrojnego, ale dotyczy także innych sytuacji wyczerpujących przesłanki pojęcia, którym posługują się traktatowe klauzule derogacyjne: "wojna lub inne niebezpieczeństwo publiczne zagrażające życiu narodu". Autorka przeanalizowała ustawodawstwo światowe i europejskie w tym zakresie oraz dokonała uszczegółowionych analiz sytuacji w perspektywie określonych struktur krajowych i międzynarodowych.- Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy o ochronie praw dziecka. Nie ma bowiem wątpliwości, że wszystkie dzieci - bez względu na to, czy są ofiarami kataklizmów, bezdomności, czy są "dziećmi w drodze" - wymagają skuteczniejszej niż zwykle ochrony ich praw - podkreśla Marek Michalak. Praca polecana jest wszystkim podmiotom zajmującym się prawami dziecka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
All copies are currently on loan: sygn. 34 (1 egz.)
(dostępność ok. 10.10.2022)
Book
In basket
(Biblioteka RPD)
Tekst równoległy polski, angielski.
Książka stanowi rodzaj przewodnika pozwalającego zorientować się w podstawowych założeniach wychowania dziecka w duchu korczakowskim. Zadaniem Roku Korczaka było przypomnienie, przybliżenie i wprowadzenie korczakowskich myśli we współczesny świat. O Korczaku mówi się najczęściej: lekarz, pisarz, publicysta, a przede wszystkim wychowawca żydowskich i polskich sierot. W perspektywie dzisiejszych wyzwań Korczak był przede wszystkim prekursorem praw dziecka. Formułując prawa dziecka Korczak wyprzedził swój czas, wszedł do grona wielkich autorytetów moralnych i reformatorów społecznych, którzy budowali przyszłość świata opartą na szacunku do drugiego człowieka. (wstęp)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 20360 (1 egz.)
Book
In basket
Dziecko jako podmiot wolności sumienia i wyznania / Izabela Lach. - Stan prawny: maj 2014. - Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2016. - 89 stron ; 22 cm.
(Biblioteka RPD)
Bibliografia, netografia, wykaz aktów prawnych na stronach 81-89.
Dostępne również w formie elektronicznej.
Książka "Dziecko jako podmiot wolności i sumienia wyznania" autorstwa Izabeli Lach to pozycja, która przypomina, że tzw. trudne tematy, faktycznie stanowią pokoleniowy, rodzinny lub szkolny problem, przede wszystkim wtedy, gdy brakuje dialogu, wysłuchania, zrozumienia szacunku. Czy dziecko stanowi podmiot wolności sumienia i wyznania? - to jedno z kluczowych pytań, na które odpowiedzi w niniejszej pracy szukała Izabela Lach, wyróżniona w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na pracę magisterską dotyczącą praw dziecka. Autorka przyznaje, że na kanwie przeprowadzonych rozważań nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, przy jednoczesnym pominięciu decydujących ograniczeń. Izabela Lach dowodzi, wprawdzie że dziecko stanowi suwerenny podmiot praw i wolności, a ich źródłem jest przyrodzona godność człowieka, uczciwie jednak wskazując, że podstawowe akty prawa międzynarodowego proklamujące wolność sumienia i religii, nie przyznają wprost tej wolności dziecku, chociaż stanowią, iż przysługuje ona każdemu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
All copies are currently unavailable: sygn. 34
Book
In basket
"Kocham, nie biję"? : przemoc wobec dzieci w dyskursie publicznym / Anna Siejak. - Stan prawny: wrzesień 2013. - Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2016. - 180 stron : ilustracje, wykresy ; 22 cm.
(Biblioteka RPD)
Bibliografia, netografia na stronach 131-138.
"Kocham. Nie bije"? - przemoc wobec dzieci w dyskursie publicznym, to kolejna pozycja w Bibliotece Rzecznika Praw Dziecka. Autorka - Anna Siejak zwyciężyła w V edycji konkursu RPD na najlepszą pracę magisterską dotyczącą problematyki praw dziecka. W swojej pracy autorka analizuje problem przemocy wobec dzieci w polskiej przestrzeni publicznej. Stawia ważne i mądre pytania o to, czy i jak funkcjonują kampanie społeczne, jak społeczeństwo respektuje i ocenia wprowadzenie zakazu kar cielesnych i dlaczego ta kwestia wywołuje tak silne emocje. Anna Siejak omawia sposoby, za pomocą których kampanie i reklamy społeczne wprowadzają problem przemocy wobec dzieci do publicznej świadomości. Przybliża też dyskurs parlamentarny, który miał miejsce w trakcie procesu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadzającej zakaz kar cielesnych. Co ważne z punktu widzenia Rzecznika Praw Dziecka, w pracy mocno zaakcentowano istotę podmiotowości dzieci na tle argumentów mówiących o konieczności poszanowania władzy rodziców. Autorka podjęła w pracy także próbę rekonstrukcji społecznego podejścia do problemu przemocy wobec dzieci w oparciu o dostępne publiczne dane, w tym wyniki corocznej ankiety Rzecznika Praw Dziecka badającej społeczne postawy wobec przemocy w wychowaniu. Analizy Anny Siejak mają dużą wartość prakseologiczną i mogą posłużyć do poprawy działań na rzecz ograniczania problemu przemocy wobec dzieci.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
All copies are currently unavailable: sygn. 36
No cover
Book
In basket
Konwencja o prawach dziecka / Rzecznik Praw Dziecka. - Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, cop. 2004. - 29, [1] s. : il. ; 14x16 cm.
Form of Work
Subject
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 13187 (1 egz.)
Book
In basket
Form of Work
Potrzeby emocjonalne dzieci i sposoby ich zaspokajania * Etapy rozwoju emocjonalnego człowieka. Konsekwencja urazów emocjonalnych w poszczególnych fazach * Powinności rodziców i style wychowawcze * Wychowanie chłopców * Rozwijanie inteligencji emocjonalnej * Rozwijanie poczucia własnej wartości u dziecka * Rola czytania w rozwoju i wychowaniu dziecka * Nauczanie wartości * Toksyczne dzieciństwo * Wpływ mediów na rozwój dzieci i młodzieży * Bezpieczny Internet * Rozwiązywanie konfliktów * Jak dojrzale radzić sobie ze złością * Jak ukrócić aroganckie zachowania u dzieci * Jak pomóc sobie i dziecku w kryzysie rozstania. Wskazówki dla rodziców
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 15547 (1 egz.)
Book
In basket
Na książce pseudonim autora, nazwa: Henryk Goldszmit. Na podstawie wydania: Jak kochać dziecko / Janusz Korczak. Dzieła zebrane ; t. 7. - Warszawa, 1993. Publikacja wydana z okazji III Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka oraz VIII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej.
Wydane po raz pierwszy w 1919 r. Momenty wychowawcze to książka znacząca nie tylko w dorobku pedagogicznym Korczaka, ale też ważna z punktu widzenia współczesnej pedagogiki. Adresatem tego, jak dziś powiedzielibyśmy poradnika jest młody nauczyciel-wychowawca, który uczy się poznawać i rozumieć dziecko. Momenty wychowawcze zawierają notatki Korczaka, opatrzone jego komentarzem, z obserwacji grupy dzieci w wieku przedszkolnym oraz dziennik obserwacyjny jedenastoletniego Stefana. Korczak wnikliwie opisuje i analizuje zachowania dzieci, ich mimikę, gesty, słowa, wzajemne relacje, zwracając uwagę, jak doniosłe znaczenie w pracy wychowawczej ma rzetelna dokumentacja. Dostrzeżenie tych ulotnych momentów, utrwalenie ich oraz refleksja nad nimi to zadania dla każdego świadomego pedagoga.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 18611 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 15479 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again