Sorting
Source
Katalog centralny
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Publikacje naukowe
(6)
Status
available
(7)
Branch
CN1 (św. Wincentego 85)
(6)
WP130 (św. Wincentego 85)
(1)
Author
Czajka Łukasz (1980- )
(1)
Juskowiak Piotr (1984- )
(1)
Kaczmarek Agnieszka
(1)
Kijko Maciej
(1)
Kosińska Marta (socjolog)
(1)
Woźniak Zbigniew (1947- )
(1)
Year
2010 - 2019
(6)
Time Period of Creation
2001-
(6)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Subject
Antropologia społeczna
(2)
Filozofia języka
(2)
Filozofia kultury
(2)
Kulturoznawstwo
(2)
Bilans życia
(1)
Caputo, John D. (1940- )
(1)
Dyskurs (filozofia)
(1)
Hall, Stuart (1932-2014)
(1)
Hermeneutyka
(1)
Kultura
(1)
Marksizm
(1)
Materializm
(1)
Miasta
(1)
Osoby w wieku starszym
(1)
Poststrukturalizm
(1)
Racjonalność
(1)
Relacje międzypokoleniowe
(1)
Społeczeństwo
(1)
Starość
(1)
Starzenie się społeczeństwa
(1)
Strukturalizm
(1)
Tabu
(1)
Tematy i motywy
(1)
Thompson, Edward Palmer (1924-1993)
(1)
Williams, Raymond (1921-1988)
(1)
Śmierć
(1)
Świadomość narodowa
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
2001-
(4)
1989-2000
(3)
1945-1989
(2)
1801-1900
(1)
Subject: place
Stany Zjednoczone
(1)
Genre/Form
Monografia
(4)
Esej
(1)
Opracowanie
(1)
Domain
Filozofia i etyka
(5)
Etnologia i antropologia kulturowa
(3)
Socjologia i społeczeństwo
(3)
Historia
(2)
Literaturoznawstwo
(1)
Nauka i badania
(1)
Psychologia
(1)
Religia i duchowość
(1)
6 results Filter
Book
In basket
(Monografie Wydziału Nauk Społecznych UAM)
Bibliografia, netografia na stronach [207]-216.
Streszczenie w języku angielskim.
Radykalna hermeneutyka Johna D. Caputo powstała z połączenia hermeneutyki faktyczności Heideggera, Deridiańskiej dekonstrukcji oraz szalonej logiki ewangelicznego Królestwa Bożego. Jej zastosowanie na polu etyki prowadzi do poetyki zobowiązania wobec umęczonych ciał. Jej politycznym obliczem jest radykalizm nadchodzącej demokracji. To jednak teologia okazała się najbardziej żyznym polem dla radykalno-hermeneutycznych reinterpretacji chrześcijaństwa, których efektem stała się teologia "słabego Boga". Nad całą twórczością Caputo unoszą się widma gorszycielskiej słabości krzyża Jezusa oraz poróżniająca siła chory Platona. Krzyż i chora tworzą razem świętą anarchię, czyli nowy an-archiczny chaosmos filozofii, teologii i polityki.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Copies are only available in the library: sygn. 56593 (1 egz.)
Book
In basket
(Monografie Wydziału Nauk Społecznych UAM)
Bibliografia, netografia na stronach [301]-334.
Piotr Juskowiak podkreśla, że miasto postindustrialne jest dzisiaj głównym miejscem konfliktów społecznych i walk klasowych, które odzwierciedlają napięcia związane ze stanem globalnej gospodarki. Takie stawianie sprawy umożliwia mu krytykę różnych, często entuzjastycznie przyjmowanych, poltik miejskich, czego przykładem jest przedstawiona w książce świetna analiza dialektyki procesu gentryfikacji. Pozwala też na obnażenie słabości wielu modnych ujęć teoretycznych, jak choćny gospodarki opartej na wiedzy czy miasta kreatywnego. Autor przekonująco ukazuje w tym kontekście potrzebę wypracowania nietożsamościowego ujęcia wspólnoty miejskiej, które unikając fundamentalizmum, nie zakładałoby również konieczności konsensusu [...].
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Copies are only available in the library: sygn. 56590 (1 egz.)
Book
In basket
(Monografie)
Bibliografia, netografia na stronach [319]-327.
Streszczenie w języku angielskim.
Czy i jak śmierć jest obecna we współczesnej kulturze? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Kaczmarek, opisując w książce Od milczenia do opowieści. Kulturowe dyskursy o umieraniu i śmierci humanistyczne dyskusje związane z marginalizacją i tabuizacją śmierci w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Na ich tle, zarysowanym z imponującą erudycją, przeprowadza analizę polskich opowieści patograficznych i to właśnie stanowi o nowym i oryginalnym ujęciu tej problematyki. Analiza Autorki obejmuje, pojawiające się w Polsce od lat 90. XX wieku, zróżnicowane formalnie i stylistycznie narracje związane z procesem choroby, cierpienia i umierania. Opowieści te nie tylko przerywają milczenie o śmierci, ale wskazują na szczególny rodzaj doświadczenia, które dzięki tym narracjom odzyskuje ważność w kulturze. W ich perspektywie cierpienie i śmiertelna choroba pozwalają bowiem odkrywać graniczny wymiar cielesności, a zarazem łączą się z duchowymi poszukiwaniami. Wydają się zatem przekroczeniem opisywanej przez Leszka Kołakowskiego kultury analgetyków, przywracając sens ,,szczelinom istnienia". Dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 56433 (1 egz.)
Kaucja: 32,80 zł
Book
In basket
(Monografie)
Bibliografia, filmografia na stronach [145]-150.
Streszczenie w języku angielskim.
Maciej Kijko podejmuje w swej książce problematykę kultury i sposobu jej pojmowania. Czyni to w sposób, który z jednej strony prowadzi do ujawnienia złożoności ludzkiego świata, z drugiej zaś wskazuje na pojęcie kultury jako właściwe, by ten świat rozpoznać w jego płynności i paradoksalności. Tytułowe sformułowanie odniesione do kultury jest światopoglądową deklaracją Autora, który reprezentując orientację właściwą socjopragmatycznej koncepcji kultury Jerzego Kmity, odcina się od transcendentalizmu. Jednocześnie podkreśla formującą człowieka moc kultury, której nie zaprzecza jej zmienność i partykularność. Podjęta przez Autora problematyka i sposób jej przedstawienia wyróżnia się na tle polskiej refleksji humanistycznej. Dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz Tematyka Nikłej siły oscyluje wokół kluczowych dla kulturoznawstwa zagadnień, przede wszystkim kategorii interpretacji i racjonalności oraz samej kategorii kultury. Maciej Kijko włącza się we współczesną dyskusję dotyczącą przydatności pojęcia kultury. Jego wkład do tej dyskusji polega w dużym stopniu na jej logicznym porządkowaniu. Zwraca on uwagę, że odrzucenie kategorii kultury motywowane jest swoistym pomyleniem jej teoretycznej artykulacji z układem założeń o opisowym nieraz charakterze, które dla teoretycznego rozumienia kultury nie są niezbędne i które mogą ulec wymianie bez naruszenia samego aparatu teoretycznego. Prof. UAM dr hab. Krzysztof Moraczewski
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 56431 (1 egz.)
Kaucja: 24,60 zł
Book
In basket
(Monografie / [Wydział Nauk Społecznych UAM])
Bibliografia na stronach 317-338.
Przedmiotem tej książki jest tak zwany kanon anglosaskich studiów kulturowych. Choć nawiązania i cytowania do tego kanonu są dziś czymś oczywistym w licznych pracach z zakresu kulturoznawstwa, socjologii i antropologii (zazwyczaj w tym miejscach, w których autorzy czują się w obowiązku objaśnić teoretyczne punkty wyjścia swoich analiz i "wyspowiadać" się z tego, jak rozumieją pojęcie kultury), to, jak się często okazywało w mojej własnej praktyce akademickiej, interpretacja koncepcji, które kształtują historyczny trzon studiów kulturowych, nadal często staje się przedmiotem sporów, odmiennych odczytań, pominięć lub także uproszczeń, wynikają- cych z powtarzania fraz już przetworzonych przez popularyzatorów cultural studies. Jednak nie te doświadczenia skłoniły mnie do napisania takiej książki. Ze wstępu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 56588 (1 egz.)
Kaucja: 32,80 zł
Book
In basket
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Copies are only available in the library: sygn. 56388 (1 egz.)
There are copies available to loan: sygn. 18868 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again